BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Kültür Hizmetleri Müdürlüğü

 

Sıkça Sorulan Sorular

1.TOPLULUKLARA NASIL ÜYE OLURUM?

Sosyal Amaçlı Topluluklar için, Web sayfasındaki formlar kısmında bulunan “Üye Kayıt Formu” nun eksiksiz doldurulup çıktısı alınarak ve imzalı olarak sekreterliğimize teslim edilmesi yeterlidir. Üye kayıt formu doldurulduktan kısa bir süre sonra ilgili topluluk yönetim kurulları tarafından öğrencilerimize dönüş yapılacaktır.

Meslek Amaçlı Topluluklar için, topluluk yönetim kuruluna, akademik danışmanına veya ilgili bölüm sekreterliğine başvuru yapılır.

2. KAÇ ADET TOPLULUĞA ÜYE OLABİLİRİM?

 Öğrencilerimiz, bir veya birden fazla topluluğa her biri için ayrı kayıt formu doldurmak şartıyla üye olabilirler.

3. MESLEK AMAÇLI TOPLULUK NEDİR?

Üniversitemizde eğitimi verilen alanlarda etkinlik yapmak amacıyla ilgili fakülte / yüksek okul bünyesinde kurulmuş olan öğrenci topluluklarıdır.

4. MESLEK AMAÇLI TOPLULUK NASIL KURULUR?

En az 5 öğrenci tarafından ilgili fakülte / yüksekokul dekanlığına / müdürlüğüne dilekçe ile başvuruda bulunulur. İlgili yönetim kurulu tarafından kabul edilen dilekçeler Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığından görüş alınarak Rektörlük Makamı’na sunulur. Rektörlük onayı sonrasında akademik bir danışman eşliğinde tüzük hazırlığı yapılır ve bu çalışmaların da aynı yollar izlenerek onayı sonrasında topluluk çalışmalarına başlar.

5.  SOSYAL AMAÇLI TOPLULUK NASIL KURULUR?

En az 5 öğrenci tarafından, kurulmak istenen topluluğun adı, amacı, çalışma alanları ile kurucu öğrencilerin okul ve iletişim bilgilerini içeren bir dilekçe ile Kültür Hizmetleri Müdürlüğüne başvuru yapmak gereklidir. Kurulmak istenen topluluğun amacının, mevcut kurulu bulunan öğrenci topluluklarının çalışma alanları ile aynı olmaması beklenir.

6. ETKİNLİK DEĞERLENDİRME FORMU NEDİR?

Topluluklar tarafından gerçekleştirilen her etkinliğin kayıt altına alınıp; faaliyet raporlarına eklenmesi için doldurulması gereken formdur. Topluluklar etkinlikleri sonrasında formu eksiksiz olarak doldurarak en geç 5 gün içinde sekreterliğimize teslim etmek zorundadırlar.

7. BİRDEN FAZLA TOPLULUKTA BAŞKAN OLABİLİR MİYİM?

Öğrencilerimiz sadece bir topluluğa başkanlık yapabilirler.